JAK DĚTI ZAUJMOUT A ZVEDNOUT JE OD POČÍTAČŮ ANEB ŠKOLA (DESKOVOU) HROU

Mohu se zeptat, jak jste se dostal k deskovým hrám?

Vlastně jako malý kluk, když jsem s rodiči trávil prázdniny na chatě a stal jsem se hrdým benjamínkem klubu Stopaři, v němž jsme se snažili žít podobně jako Rychlé šípy pana Foglara. Chodili jsme na výpravy, psali kroniku a v klubovně jsme měli i sbírku deskových her, celkem asi dvacet různých, což bylo na tehdejší dobu neuvěřitelné množství. Možná tam někde je základ mé celoživotní záliby.

A později jako pedagog?

Když jsem učil na Osmiletém gymnáziu Buďánka (dnešní Mensa gymnázium), hledal jsem něco, co by studenty dokázalo zvednout od počítačů. A tehdy jsem objevil tzv. moderní deskové hry, které to opravdu dokázaly. Od studentů jsem se postupně nakazil a začal je hrát také. No a postupně jsem si uvědomil, že řada těchto her se dá považovat za učební pomůcky, které jsou vhodné do široké palety předmětů a rozvíjejí prakticky všechny klíčové kompetence. Ostatně první brožura, kterou jsme s manželkou napsali před deseti lety, se věnovala právě rozvoji klíčových kompetencí prostřednictvím deskových her.

Říkáte první brožura. Ono jich je víc?

Je. Aktuálně vyšla třetí brožura z řady Škola deskovou hrou, tentokrát jsme vybrali s manželkou a paní doktorkou Evou Schneiderovou hry vhodné pro rozvoj matematické a také čtenářské gramotnosti.

Na co jste v souvislosti s deskovými hrami nejvíc hrdý?

Asi na projekt Most přes generaci, jehož cílem bylo propojit děti z dětských domovů a seniory z domovů pro seniory. Připadalo nám, že jsou to dvě skupiny, ke kterým se naše společnost chová dost ošklivě, a na- Mgr. Jana Vodičku znají učitelé a vychovatelé jako osvědčeného a oblíbeného lektora pro moderní deskové hry a čtenářskou a matematickou gramotnost. Je tvůrcem her a herních projektů, které rozvíjejí klíčové kompetence dětí. Vymýšlí hry pro společnost ALBI i jiné firmy. padlo nás, že by se daly propojit právě pomocí deskových her. Vymysleli jsme projekt, v rámci něhož seženeme deskovky, které spolu mohou hrát děti s dědečky a babičkami. Pak dětem z dětského domova uhradíme víkendový pobyt, na němž je hry naučíme a na závěr jim je věnujeme. Ony pak vyrazí do zařízení pro seniory, kde hry místní dědečky a babičky naučí a často se u toho spřátelí. Zkusili jsme to prvně skoro před deseti lety a vcelku to fungovalo. V některých dětských domovech tak vznikla pravidelná aktivita.

Vy jste ale některé deskovky také sám vymyslel, pokud vím.

Ano, aktuálně jsem začal druhou desítku. V závěru minulého roku mi vyšla Empatia, což je hra, na kterou jsem hodně pyšný a kterou ilustrovala paní Marie Brožová. Její první vydání se prodalo během října a listopadu a teď během června vyjde druhé vydání. No a poslední novinky jsou logické abstraktní hry 3iQ (čti trik) a QARQ, vycházející z piškvorek, a také hra pro nejmenší BZzz.

BZzz? To je dost zvláštní název pro hru…

No, myslím, že s rostoucím věkem tak nějak dětinštím. Začínal jsem docela komplikovanými hrami a postupně vymýšlím spíš jednodušší hry pro mladší hráče. Extrémem je v tomhle směru právě BZzz, která je určena pro děti již od dvou let. Pravidla jsou velice jednoduchá, hráči představují včelky, které hledají na louce kytičky. Hra je moc pěkná a dětem se líbí i díky speciální pěnové hmotě, z níž jsou herní žetony vyrobeny. Hru je možné hrát třeba i na pískovišti a potom ji vyprat v pračce, pokud vím, je to první deskovka pratelná na 40 stupňů…

Takže za poslední rok čtyři hry? Zbývá vám ještě nějaký čas na pedagogy?

Překvapivě docela dost. V tomhle školním roce jsem odlektoroval sedm dvoudenních seminářů pro učitele, zaměřených na rozvoj matematické a čtenářské gramotnosti. Moc mě těší, že podle zpětnovazebních dotazníků přesahuje celková spokojenost účastníků 95 %. No a aktuálně se těším i na dvě dílny na celostátním semináři pro vychovatele školních družin a klubů, organizovaném tradičně NIDV na začátku června.

A na závěr, chystáte něco zajímavého v nejbližší době

Jasně. 13. 6. se pokusíme o rekord v 3iQu. Ten den budou moci na řadě míst po celé ČR přijít děti i dospělí zkusit naučit se a zahrát si jednoduchou logickou hru 3iQ. Pokud to udělají, obdrží pamětní list a stanou se součástí pokusu o vytvoření nového rekordu v počtu hráčů, kteří hráli v jeden den jednu deskovou hru.

Kde všude se bude hrát a kolik očekáváte účastníků?

No, já se před měsícem čestně vsadil, že dorazí alespoň tisíc lidí a bude se hrát nejméně na padesáti místech. Připraveno je už skoro sto míst, takže jmenovat je tady všechny nemůžu, ale najdete je na www.3iQ.cz. A to ještě věřím, že získám nějaké další organizátory na celostátním semináři. No a lidí bude doufám pár tisíc, takže prosím čtenáře, dorazte taky, uděláte mi ohromnou radost.

Děkuji za rozhovor. Hana Kalinová

Naši partneři