Stříbrné pásmo

Bc. Romana Bursová ZŠ a MŠ Tupolevova, Praha 9
Využití odpadového materiálu − kotoučky z lepenek

Pranostika na duben − Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na začátku bylo povídání o tom, co je pranostika, kdo byl svatý Jiří, a zajímavosti o našich hadech. Děti si vše živě prohlížely na fotografiích. Potom jsme se pustili do práce s temperami. Natupovali jsme jednobarevný podklad a na černé tělo hada nebo ještěrky jsme tečkovali vatovou tyčinkou. Pro zachování bílého okraje obrázku se mi osvědčila malířská maskovací páska. Naše činnost vyvrcholila společnou výrobou Hadího krále. Děti nadšeně zdobily kotoučky od lepenek. Každý tvořil podle své fantazie z kusů krepového papíru a různých papírových výseků. Hlava je vyrobena kašírováním. Vše jsme pak navlékli na provaz a zavěsili na chodbě naší školní družiny.

Renáta Filipová – ZŠ Vacov
Kronika školní družiny ZŠ Vacov

Protože máme ve školní družině tvořivé děti, rozhodli jsme se jim na Vánoce 2015 nadělit pod stromeček kroniku. Hned jsme jim vysvětlili, že je to kniha na zaznamenávání všech našich aktivit. Vzhledem k tomu, že máme akcí poměrně dost, máme již popsáno 170 stránek. Kroniku si pod naším vedením píší samy děti, zdobí nadpisy a lepí fotografie. Již dnes si velice rády listují v kronice a vzpomínají na společně prožité chvíle. Důvěrně kronice říkají „facebook v knize“. Nejen děti, ale i rodiče a přátelé školy si při některých akcích v kronice rádi zalistují a počtou. Kroniku považujeme za výbornou prezentaci práce v naší školní družině.

Vladimíra Palivcová ZŠ Pohůrecká, České Budějovice
Výrobky z keramiky

Kroužek keramiky vedu na ZŠ Pohůrecká v Českých Budějovicích pro děti ŠD z 1. a 2. tříd. Ve škole máme dílnu, kde pracujeme, a keramickou pec na vypalování výrobků. Práce s hlínou děti baví a kroužek keramiky by prý chtěly „každý den“. Než si však odnesou domů hotový výrobek, stojí za ním hodně práce a času. Prvotní je nápad. Cílem je, aby děti výrobek zvládly vyrobit a z hotového měly radost. Některé výrobky mě zaujmou na Pinterestu. Připravím dětem šablony z tvrdého kartonu. Výrobky necháme 14 dnů vyschnout. Následně glazujeme, barvíme nebo použijeme barevné střípky a „pečeme“. V předvánočním čase pozveme do dílny i rodiče a sourozence na společné tvoření. Na konci školního roku dostanou děti diplom za práci v kroužku s fotografiemi. A motivace pro mě? Třeba vlastnoručně vyrobené přáníčko od Káti Kuželové z 1. třídy: „Moc se mi to líbilo, mám vás moc ráda, ani jeden rozbití vírobek.“

Naši partneři