UKÁZKY PRACÍ VYCHOVATELEK OCENĚNÝCH NA VÝSTAVĚ VÝROBKŮ NA CELOSTÁTNÍM SEMINÁŘI 2017
  1. místo − Soňa Černá Školní družina při ZŠ Polabiny 2

Tvořivou dílnu vedu v naší školní družině již devátým rokem. Děti moc rády vyrábějí. Pracujeme s papírem, s různými druhy materiálů, hodně recyklujeme, ale i šijeme a pečeme. Snažím se s dětmi vyrábět takové výrobky, které nejsou jen na ozdobu, ale plní i nějakou funkci.

Chobotnice z vlny

Budeme potřebovat vlnu, chobotničky mohou být jednobarevné i vícebarevné, různě velké knihy, které nám poslouží při namotávání vlny, polystyrenovou kouli na hlavu, ale lze nahradit i kuličkou z alobalu nebo alobalovým obalem od čokolád (ušetříme, a ještě recyklujeme), stuhy, větší pohyblivé oči, filc na nos a pusu. Podle toho, jak velkou chceme mít chobotnici, si zvolíme velikost knihy. Čím bude větší kniha, tím větší bude chobotnice. Vybereme si barvu vlny a pak obmotáváme vlnu neustále kolem dokola knížky. Namotaná vlna musí být hustá. Poté na vrchním konci vlnu svážeme, pevně utáhneme a uděláme očko. Na spodní straně vlnu rozstřihneme. Pod horní konec vložíme kouli a pod ní pevně zavážeme a ozdobíme stuhou. Tím vznikne hlava, na kterou tavnou pistolí přilepíme oči, nos, pusu, tváře. Poté si vlnu rozdělíme na osm přibližně stejných částí a z každé části upleteme copánek − chapadlo chobotnice. Na konci každé chapadlo pevně svážeme a poté opět převážeme stuhou. Chobotničky vypadají moc pěkně. Děti si je dělají velké jako takové plyšáky na spaní a hraní a pak chobotničky malé, kde za vrchní poutko připevníme kroužek na klíče a děti si je zavěsí na svoje aktovky, batohy či klíče. U pletení chapadel je třeba vzájemné pomoci ve dvojici. Aby chapadla byla pevná, jeden drží chobotničku a druhý plete a pořádně utahuje copánky. Poté se děti vystřídají, takže se učí i vzájemné spolupráci.

Lucerničky ze sklenice

Tyhle lucerničky opět využijeme při všech ročních obdobích, takže zdobíme podle toho, k jaké příležitosti si lucerničky vytvoříme. Potřebujeme klasickou zavařovací sklenici, umytou, bez stopy etikety, drátěnku, tavnou pistoli, korálky, drátek a věci na zdobení. Nejdříve si uděláme ouško, aby se lucernička dala nosit. Drátek obmotáme kolem hrdla, uděláme ouško a zakončíme zase u hrdla. Na drátek můžeme navléknout i pár korálků. Poté vezmeme drátěnku a natáhneme ji na sklenici. U hrdla i u dna přilepíme drátěnku ke sklenici tavnou pistolí. A pak už jenom drátěnku ozdobíme. Na podzim používám podzimní dekorace a barevné usušené listí. Na Vánoce lucerničky zdobíme celou skořicí, badyánem, modřínovými šiškami, nasušenými plátky pomerančů. Na léto je zdobíme mušličkami atd. Dovnitř do sklenice se z bezpečnostních důvodů vloží svíčka na baterii.

 

  1. místo − Pavla Čivrná ZŠ T. G. Masaryka, Poděbrady

První část výstavky naší ŠD byla zaměřena na soubor mnou vlastnoručně vyrobených didaktických pomůcek, pracovních listů a lapbooku k tematickému bloku Bohatí i chudí, všichni musíme počítat aneb Finanční gramotnost. Výrobky dětí tvořily druhou část výstavky. V naší družině mají děti možnost vyzkoušet si spoustu tradičních i méně obvyklých technik (kašírování, muchláž, ruční tisk z koláže, frotáž apod.), rádi pracujeme s materiály, které mohou mnohým připadat již jako nepotřebné, a hledáme tedy pro ně další využití – balicí papíry od květin, různé proložky od ovoce ze supermarketu, kartónová výplň do balíků, vaječné skořápk atd. Kombinujeme různé techniky i materiály mezi sebou, děti rády pracují s přírodninami, velké oblibě se těší tvoření k různým svátkům a také pro rodiče. To, že děti rády tvoří a jak jejich práce prezentujeme na nástěnkách, bylo možné zhlédnout v portfoliu Fotogalerie – nástěnky, výzdoba.

 

  1. místo − Jana Formánková ŠD při Masarykově ZŠ, Velký Osek

Během loňského roku jsme ve čtyřech odděleních naší družiny nastřádali ukázky výrobků naší činnosti a poprvé se přihlásili na výstavu prací na Celostátní seminář vychovatelů ŠD a ŠK 2017. Byli jsme velmi potěšeni oceněním naší prezentace. Kromě fotografií z našich prostorů ve školní budově a venkovního průlezkového hřiště jsme představili i celoroční činnost ve družinách. K vidění bylo spoustu výrobků z papíru, kombinace papíru a látky, recyklace použitého materiálu (jako ruliček – strašidýlka; plastových lžiček – slunce, květina; krabiček od sýra – akvárium; pouzder na vejce – námořní lodě) apod. Dále jste se mohli seznámit s technikou decoupage (dózičky z plechovek), s prací se slaným těstem (postavičky do betléma) či s technikou quilling (podzimní obrázky s ježky). Nejžádanější činností však zůstává šití plyšových zvířátek. V našich družinách rádi dodržujeme lidové tradice, a díky tomu několikrát za školní rok pečeme. Tato činnost je velice oblíbená nejen u děvčat, ale i u chlapců. A co všechno již upečou? Od svatomartinských rohlíčků přes vánoční perníčky a perníkovou chaloupku až po masopustní koblihy, šplochan, liščí preclíky a spoustu dalších dobrot.

Naši partneři