Brána k druhým

Brána k druhým – nejen soutěž, ale také životní postoj

Už pět let je Národní institut pro další vzdělávání organizátorem soutěže Brána k druhým. Jejím smyslem je poukazovat na to, že děti a mladí lidé, pokud mají dobrou podporu dospělých, jsou schopní účinně pomáhat svému okolí a někdy i daleko mimo něj a zároveň inspirovat další party, aby se o něco takového taky pokusily.

Závěrečné setkání 7. ročníku soutěže Brána k druhým se uskuteční v pátek 14. prosince od 14.00 na tradičním místě v Národním technickém muzeu na Letné. Týmy, které tam budou pozvány, jsou z různých míst naší republiky a budou zastoupeny různé věkové kategorie od žáků 1. třídy až po čerstvé absolventy vysokých škol.

Právě uzavíraného sedmého ročníku se zúčastnilo 27 týmů (zatím nejvyšší počet).

Na závěrečné setkání jsou letos do Prahy v kategorii dětí pozvány čtyři týmy:

  • žáci 1. až 3. třídy školy Dr. Horáka z Prostějova, kteří mají bohatou celoroční činnost zaměřenou na setkávání se seniory; letos dokonce spolu s nimi vytvořili sborník,
  • děti ze střediska volného času TYMY v Holešově za sbírky ve prospěch deštných pralesů a osvětu s tím spojenou,
  • členové pionýrského tábornického oddílu Severka z Brna za příkladnou údržbu naučné stezky v Bohunicích,
  • děti z NNO Slyším, tedy čtu, z. s., které na velmi dobré úrovni nahrávají zajímavé texty pro nevidomé.

V kategorii dospělých to je organizační tým studentů z celorepublikově známé iniciativy Milion chvilek pro demokracii parta mladých lidí ze skautského oddílu ve Velkém Meziříčí, které se povedlo víkendovou kavárnou vydělat 160 tisíc Kč na pomoc zdravotně postiženým.

Od roku 2012 se soutěže zúčastnilo už víc než 130 zajímavých týmů dětí i mladých lidí: studentské samosprávy, přírodovědné kroužky, oddíly skautů, tomíků, pionýrů, ochránců přírody nebo brontosaurů, žáci pravidelně se setkávající se seniory, děti ze školních družin, Romové, kteří pomáhají těm, co opouštějí dětské domovy, i studenti, kteří pomáhali v Řecku či na Ukrajině nebo v rámci Demagog.cz poskytují české veřejnosti možnost ověřit si, jak je to s pravdivostí výroků našich politiků, mladí dospělí lidé, kterým není lhostejné, jak u nás vypadá veřejný život.

Svatava Šimková, Jiří Zajíc

Naši partneři