Šance pro nové učitele

V rámci soutěže Brána k druhým jsme mezi těmi,  kteří se angažují ve prospěch ostatních, objevili i tým Výluka z.s., který se už řadu let zabývá pomocí zájemcům o učení – tady možným budoucím učitelům. To je pro NIDV zvlášť zajímavé téma, a proto jsme se podívali na tenhle spolek blíž. Rozhovor s „tiskovým mluvčím“ Výluky Ondřejem Trhoněm vedl Jiří Zajíc:

Smysl činnosti Vašeho spolku charakterizujete slovy Naším cílem je přitáhnout k učitelství lidi, kteří o roli pedagoga možná někdy přemýšleli, ale zatím nenašli čas či odvahu se do učitelství a samotných škol vydat. Co vás k takovému nápadu přivedlo?
Původní projekt vznikl z naší vlastní potřeby – učitelství nás lákalo, ale nebylo kde si ho ozkoušet. Výluka zároveň za poslední rok prošla velkou proměnou a tento původní projekt jsme přejmenovali na ZkusUČIT. K němu jsme přidali další, kterým se nyní věnujeme dost intenzivně a které jsou zaměřené hlavně na už aktivní začínající učitele. I ty ale vycházejí z naší vlastní zkušenosti – máme v týmu členy, kteří sami učí nebo pracovali jako asistenti pedagoga a jinak se na školství podíleli.

Popište hlavní aktivity Vašeho spolku v současné době?
Aktuálně rozjíždíme programy, v nichž se snažíme začínající učitele podporovat v budování komunity, podpořit je ve sdílení a vzájemné důvěře. Už od září proto probíhají pravidelná workshopová setkávání v uzavřené skupině, připravujeme ke spuštění sérii víkendovek, během nichž je připravený speciální program vč. supervize a koučinku. Kromě toho stále pracujeme na přípravě webu ZačniUČIT.cz, který pomůže zájemcům o učitelství s výběrem správné pedagogické kvalifikace – zadají na něm, co chtějí učit a jaké mají vzdělání, a systém jim doporučí, kam pokračovat. Spuštěný bude na začátku příštího roku. A nakonec připravujeme nepravidelné večery pro širokou veřejnost, v nichž chceme otevírat důležitá témata týkající se práce učitelů.

V České republice působí i další projekty, které mají pomáhat budoucím učitelům., konkrétně mám na mysli Učetl naživo a Otevřeno. Co myslíte, že originálního ve srovnání s nimi přinášíte vy?
Výluka je jediná, která systematicky pracuje na tom, aby do českého školství přicházeli motivovaní učitelé a učitelky, a zároveň je podporuje v tom, aby z něj neodcházeli. Taky se specificky zaměřujeme na začínající učitele a učitelky. Nepřipravujeme je na výkon povolání, k vámi zmíněným organizacím je naopak posíláme. Kromě „soft skills“ (měkkých kompetencí), teoretických i praktických dovedností, chceme hlavně pomáhat tomu, aby skvělí lidé za katedrou uměli pracovat se stresem, obrnili se proti vyhoření a práce je naplňovala. To je podle nás jeden ze způsobů, jak bránit nedostatku učitelů a učitelek na českých školách.

Máte za sebou už skoro pět let, tak se Vaše očekávání ohledně zájmu o tuhle nabídku naplňují?
Během let nás velmi příjemně překvapilo, jaký zájem o program, který dnes nazýváme ZkusUČIT, byl. Ukázalo se, že taková nabídka v českém prostředí chybí, a za roky, který program fungoval, jím prošlo přes 20 lidí (přihlásilo se 60), což bylo naše tehdejší maximum. Co se týče aktuálních aktivit, měli jsme například pro uzavřenou sérii workshopů připravenou komunikační kampaň, kterou jsme ale nakonec nemuseli použít, protože skupina se naplnila opravdu rychle.

Co se Vám osvědčilo, a co byste udělali jinak?
Součástí transformace naší organizace je to, že jsme nyní odhodlání dělat věci profesionálněji. To ale taky znamená, že se zvedly i naše vnitřní nároky na to, jak dobře a s jakým dopadem je chceme dělat. I proto je nyní ZkusUČIT ve „zamraženém“ stavu a snažíme se pro jeho další běh sehnat finance – chceme nabídnout opravdu komplexní zkušenost, kterou už nejde dělat jen tak na koleně po večerech.

Můžete říci něco o dalších výhledech této Vaší činnosti
Na začátku roku nás čeká spuštění ZačniUČIT.cz, kde by kromě přehledu pedagogických oborů a vyhledávání mělo být i o dost víc věcí – příběhy učitelů, výklad důležitých zákonů, praktické tipy a návod, jak se vůbec v systému pedagogických kvalifikací vyznat. Chtěli bychom, aby se ZačniUČIT.cz stal jakýmsi rozcestníkem, na který se případný zájemce nebo zájemkyně dostane jako na první místo. Zároveň plánujeme další ročník komunitních workshopů i setkání a výhledově chceme obnovit ZkusUČIT. Jestli víte o někom, kdo by nám mohl pomoci, dejte vědět.


Další informace najdete tady: https://vyluka.org/

Naši partneři