3. ročník

Ohlédnutí za 3. ročníkem

Hlavním cílem soutěže, kterou vyhlašuje Národní pedagogický institut ČR ve spolupráci s Českou radou dětí a mládeže, je hledat, ukazovat a oceňovat pozitivní příklady a skutky v naší společnosti, na kterých se podílejí děti a mládež do 26 let.

 

 

 

 

OCENĚNÉ TÝMY

Kategorie děti do 18 let

Spirála života Prostějov (3)

Snažení těch nejmenších prvňáčků trvalo více než půl roku: Cílem bylo účelně vyplnit čas seniorů, kteří žijí v nejrůznějších zařízeních a mnohdy jsou osamoceni, mají zdravotní problémy a nemají často žádné příbuzné. Babičky a dědečkové byli nadšeni dětskou přítomností, programem, drobnými dárečky, která pro ně děti vyrobily, rádi se zapojili do soutěže, kterou pro ně děti připravily. Při předávání cen a diplomů plakali dojetím a zároveň radostí.

 

Jen tak – ZŠ a Gymnázium Vítkov (2)

Jen tak si jednou tito dvanácti až patnáctiletí řekli, že to, co je pro ně samozřejmostí (pohyb, zdraví, sport, dobrá mysl) je pro jiné nemožné a že mají dost síly a energie pomoci. A tak vznikla myšlenka udělat něco jen tak. Navštěvovali speciální školy, setkávali se s hendikepovanými dětmi, vyzkoušeli si role ošetřovatelů, asistentů či speciálních pedagogů. Jak sami říkají, mnohým z nich tato akce otevřela oči.

 

Od studánky ke studánce na kolech – Ekotým Gymnázium Kadaň (1)

Od dubna 2014 se skupina třináctiletých studentů zabývala péčí o studánky v okolí města – odebírali vzorky vody, uklízeli, fotografovali, natáčeli videopohlednici, jednali s panem starostou, navrhovali informační tabule, na které město přislíbilo peníze. Dozvěděli se spoustu zajímavostí o svém kraji a rozhodli se ta pěkná místa přiblížit i ostatním.

 

CENA POROTY

Kameníkovci – Dětský diagnostický ústav Bohumín

Jejich akce nebyla původně plánovaná, přinesla ji náhoda, ale nakonec se jí věnovali dva měsíce. Při vycházce nově otevřenou turistickou trasou Meandry řeky Odry směr si kluci a děvčata na zemi na stezce všimli nebezpečných ostnatých drátů. Sami na internetu vyhledali emailovou adresu na odbor životního prostředí městského úřadu Bohumín, odkud zjistili, jak postupovat. Další týden se vybavili kleštěmi a ochrannými rukavicemi, odštípávali a motali. Nakonec dráty odvezli do sběrny. Pomohli tak nejen lidem, ale i lesním zvířatům. O své činnosti informovali i ostatní děti na komunitě a také zaměstnance ústavu. Celá aktivita jim umožnila prožít si pocit úspěchu, radosti z dobře vykonané práce a dobrého skutku

 

Kategorie mládež nad 18 let

Hůstý vlasy – Plzeň (2)

Cílem party dvacetiletých mladých lidí byla pomoc dospívajícím dětem z pěstounských rodin. K tomu je vedlo vědomí, že pro malé je aktivit poměrně dost, ale pro dospívající je to slabší. Chtěli těmto dětem ukázat směr k zajímavému kreativnímu povolání, aby získaly větší sebedůvěru, sebepoznání, navázaly nová přátelství s vrstevníky s podobným životním příběhem.

 

Vteřina poté – z celé republiky(1)

Vlastní zkušenosti členů skupiny (cca 23 let) s ne vždy podnětným prostředím ústavního zařízení v rozvoji mladých lidí je vedlo k realizaci aktivity, během níž se jim podařilo děti z několika dětských domovů informovat o jejich právech a povinnostech, o možnostech vzdělání, sdílet s nimi své zkušenosti s odchodem z domova a zjistit něco o jejich situaci. Položili základy pro další spolupráci s těmito dětmi vedoucí k osamostatnění se a schopnosti vzít svůj život do vlastních rukou.

 

Foto: NPI ČR

 

 

 

CELKOVÉ HODNOCENÍ 

Děti do 18 let CELKEM
1.    Ekotým Gymnázium Kadaň 118
2.    Jen tak – ZŠ a Gymnázium Vítkov 114
3.    Spirála života Prostějov 111,5
4.    Žákovské zastupitelstvo Praha Libuš 108
5.    Kameny ZŠ T. G. Masaryka Milovice 107
6.    Kameníkovci DDÚ Bohumín 106,5
7.    Dobrovolníci Elim Opava 105
8.    TV Vosa Kutná Hora 101
9.    DFS Bystrouška 100
10.  Dobrovolníci DDM Mozaika Železný Brod 97,5
11.  Větrník Loštice 94
12.  170. skautský oddíl Ze-Hnje-She-Kha, Praha 92
13.  Práce pro radost – DM Hořice 89
14.  Školní klub Kolín 85
Dospělí nad 18 let
15.  Vteřina poté 119
16.  Hůstý vlasy 118,5
17.  Demagog.cz Brno 118
18.  Andělé života – Perle Brno 115
19.  Dobrovolníci DDM Mladá Boleslav 112
20.  S klidem k lidem – SFinga Praha – 96,5
21.  Bobříkov    82 82

 

 

 

 

Naši partneři